Zmniejszenie żołądka — korzyści
Budzące coraz większe zainteresowanie w Polsce zabiegi bariatryczne przyjmują różne postaci — tym bardziej że dziedzina ta nieustannie się rozwija, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na takie procedury. Warto wiedzieć, że obecnie nie trzeba stosować chirurgicznych metod leczenia otyłości, można wykonać także mało inwazyjne zabiegi. Jednym z nich jest endoskopowe zmniejszenie żołądka. Poznaj tę możliwość!
Endoskopowe zmniejszenie żołądka — dla kogo?
Choć poszczególne zabiegi bariatryczne istotnie się od siebie różnią — sposobem przeprowadzania i stopniem inwazyjności, mają wspólne cele. To zmniejszenie objętości żołądka, dzięki czemu osoby ze znaczną nadwagą, przyzwyczajone do przyjmowania bardzo dużych ilości pokarmu, mogą (i są w stanie) zjadać znacznie mniej, a jednocześnie nie zmagają się z uczuciem ciągłego głodu. Zwykle jest to dla nich prawdziwe wybawienie, gdyż klasyczne metody odchudzania wymagają przede wszystkim silnej woli, a trudno jest się nią wykazać kiedy nagle trzeba jadać kilka razy mniej niż do tej pory. Jednocześnie jednak zabiegi takie wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach — nie mogą być traktowane jako łatwiejsza alternatywa odchudzania kiedy ktoś chce szybko pozbyć się nadmiarowych kilogramów w prosty sposób.
Jednym z ograniczeń w dostępie do takiego rozwiązania jest masa ciała — lekarze kwalifikują do zabiegów bariatrycznych tylko naprawdę otyłe osoby. Jedną z ważniejszych zalet endoskopowego zmniejszania żołądka jest zaś fakt, że można się mu poddać już w przypadku otyłości I stopnia. Jest to zatem zabieg dostępny dla większej liczby ludzi niż w przypadku operacji chirurgicznych, przeprowadzanych tylko w przypadku otyłości II i III stopnia.
Co daje ten zabieg?
Mało inwazyjne endoskopowe zmniejszanie żołądka polega tak naprawdę na jego zszyciu, przy czym zabieg ten jest w pełni odwracalny. Jest też stosunkowo bezpieczny, zajmuje zaledwie 1 godzinę, a hospitalizacja pacjenta — 1 dzień. A co można dzięki niemu zyskać? Możliwe jest zszycie żołądka w taki sposób, by zmniejszyć jego objętość nawet o 80%, można zatem jadać znacznie mniej, a jednocześnie szybko osiągać uczucie sytości. W takich warunkach znacznie łatwiej jest tracić na wadze — i tempo tego procesu może być naprawdę imponujące.
W trosce o zdrowie
Zabiegi bariatryczne nie są wykonywane po to, by pacjent mógł zyskać piękną figurę — otyłość to nie tylko defekt estetyczny, a przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, a także utrudnienie w codziennej egzystencji. Zadaniem bariatrii jest zmiana tego stanu rzeczy.