Kiedy warto zdecydować się na zmniejszenie żołądka?

Tylko osoby, które nigdy nie miały problemu z nadwagą, nie wiedzą, jak wielkim wyzwaniem jest strata choćby kilku zbędnych kilogramów. Im zaś jest ich więcej, tym trudniej jest się ich pozbyć, tym bardziej że otyłe osoby mają ograniczoną ruchliwość, trudno jest im zatem ćwiczyć, a w dodatku przyzwyczajone są do przyjmowania ogromnych ilości jedzenia —  nieraz nawet potrzebują w tym zakresie pomocy psychologa. Rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w przypadku znacznej otyłości są zabiegi bariatryczne. Poznaj jeden z nich —  endoskopowe zmniejszenie żołądka.

Mało inwazyjny zabieg bariatryczny

Bariatria, czyli dziedzina medycyny zajmująca się chirurgicznym leczeniem otyłości, daje różne możliwości, oferując rozmaite zabiegi. Nieustannie przy tym się rozwija, dzięki czemu zabiegi są coraz mniej inwazyjne i coraz bezpieczniejsze. Nieinwazyjną procedurą jest zmniejszanie żołądka przeprowadzane endoskopowo, a zatem bez rozcinania go. Zabieg ten wykorzystuje endoskop i specjalne urządzenie zszywające wprowadzane do żołądka, a jednym z jego ciekawszych aspektów jest fakt, że jest on odwracalny. Najważniejsze są jednak korzyści, jakie daje, a także to, że, w odróżnieniu od innych, bardziej inwazyjnych procedur, poddać mogą mu się nawet osoby o mniejszej otyłości, I stopnia. Jest to zatem dostępny dla wielu osób zmagających się z nadwagą sposób na pozbycie się jej i ochronę w ten sposób zdrowia oraz ułatwienie codziennego życia.

Co daje endoskopowe zmniejszenie żołądka?

Wszystkie operacje bariatryczne mają na celu to samo —  zmniejszenie objętości żołądka. Chodzi o to, by pacjent przyjmował mniejsze ilości pokarmów —  znacznie mniejsze, gdyż na przykład w tym przypadku redukuje się objętość żołądka nawet o 80%. Jednocześnie nie ma problemu odczuwania głodu, ponieważ mający objętości np. 30 ml żołądek bardzo szybko staje się wypełniony, zatem pojawia się uczucie sytości. Ponadto pacjenci jedzą częściej mniejsze porcje, co jest jednym z najważniejszych zaleceń na każdej diecie odchudzającej.

Ważna pomoc w odchudzaniu

Różne są przyczyny otyłości, to także między innymi uzależnienie od jedzenia, dlatego nieraz potrzebna jest też pomoc psychologa. Jednak zmniejszenie żołądka daje niezaprzeczalne korzyści — przede wszystkim pozwala uniknąć uczucia ciągłego głodu, z którym często trudno sobie poradzić — skąd trudność wytrwania na diecie.