Klasyczne tabletki na kaszel, musujące czy syrop — co wybrać?

Suchy, powodujący podrażnienie w gardle, a nawet ból klatki piersiowej i pleców, bądź mokry, z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel może występować w dwóch rodzajach, a także pojawiać się jako objaw infekcji bądź utrzymywać się samodzielnie. Jak go zwalczyć? Do wyboru są różne rodzaje i formy leków. Sprawdź, które warto wybrać.

Jaki rodzaj kaszlu?

Forma leku z pewnością ma ogromne znaczenie dla wygody jego stosowania, a nawet samego faktu użytkowania —  kiedy na przykład dostaje się ogromną tabletkę, którą trudno przełknąć, można zwyczajnie nie chcieć stosować takiego leku. Zanim jednak dokona się wyboru między tabletkami na kaszel i syropem, wpierw trzeba dowiedzieć się, że dostępne leki na tę przypadłość dzieli się pod jeszcze innym kątem —  mogą one zwalczać kaszel suchy lub mokry. By wybrać właściwie, trzeba zatem określić, z jakim rodzajem przypadłości ma się do czynienia. Niestety, czasem wcale nie jest to proste. W takich sytuacjach nie warto kupować przypadkowo dobranego środka, gdyż zwyczajnie nie zadziała. Wyjściem są wówczas leki zwalczające oba rodzaje kaszlu —  i takie można znaleźć w sprzedaży.

Jaka forma leku?

Kiedy już rodzaj leku pod względem typu kaszlu ma się ustalony, można przystąpić do wyboru środka pod kątem postaci, w jakiej występuje. Wiele osób jeszcze z dzieciństwa pamięta przyjemne w smaku syropy, które doskonale zastępowały gorzkie i trudne do połknięcia tabletki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z nich nie rezygnować, gdyż obecnie znaleźć można wiele syropów dla dorosłych. Warto jednak zauważyć, że ich picie na przykład w pracy czy podróży może być kłopotliwe —  a często trzeba to robić kilka razy dziennie. Tabletki na kaszel wydają się zatem praktyczniejszą alternatywą, zwłaszcza kiedy nie przebywa się w domu, bo stan zdrowia tego nie wymaga.

Jeszcze inną opcją są tabletki do rozpuszczania w wodzie. Są na pewno wdzięczne w stosowaniu, gdyż tworzą roztwór przyjemny w smaku, a niektóre z nich działają tak silnie, że przyjmuje się je tylko raz dziennie.

Skuteczny sposób na kaszel

Współczesna farmacja zna wiele skutecznych leków na kaszel, powstrzymujących odruch kaszlu czy pomagających odkrztuszać zalegającą w płucach wydzielinę i zmniejszających jej ilość. Kiedy zatem przypadłość ta daje się we znaki, nie warto się z nią męczyć, lepiej od razu sięgnąć po lek —  a znaleźć go można nie tylko w aptece, ale także w drogerii.