Suszenie włosów to wbrew pozorom niełatwa czynność, jeśli chce się ją wykonać prawidłowo. Osuszanie ich bez suszarki może trwać długo, a używając jej – łatwo doprowadzić do przesuszenia ich łodyg, jak i skóry głowy. Chcesz wiedzieć, jak wykonać tę codzienną czynność bezpiecznie i skutecznie? Przeczytaj artykuł!

Każda suszarka niszczy włosy? Popularny mit!

W rozmowach o pielęgnacji włosów nierzadko da się usłyszeć twierdzenie, że suszarka niszczy włosy. To półprawda. Słaby model oraz nieumiejętne wykonywanie tej czynności jak najbardziej mogą do tego doprowadzić. Dlatego liczy się dobry sprzęt i właściwa technika.

Ważna technika

Używanie akcesoriów niskiej jakości może doprowadzić do skruszenia się pokrywających włosy łusek. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy stosuje się zbyt gorący nawiew z bliskiej odległości. Dodatkowo niekorzystnym czynnikiem jest stałe kierowanie strumienia gorącego powietrza w jeden punkt. Dużą rolę odgrywa również siła podmuchu, jaką się stosuje.

Chcąc bezpiecznie suszyć włosy, trzeba wpierw zwrócić uwagę na technikę. W instrukcjach suszarek można znaleźć wskazówki dotyczące minimalnej odległości urządzenia od głowy. Standard to około 30 cm. Strumień powietrza nie powinien być zbyt silny i należy go stale rozpraszać, wykonując ruchy urządzeniem. Sam nawiew też musi mieć temperaturę nieprzekraczającą 60° C.

Duże znaczenie ma kierunek suszenia. Zawsze należy kierować strumień powietrza od nasady do końcówki, dzięki czemu łuski łatwiej się domykają, a włosy – nie plączą. Ponadto, chcąc mieć pewność, że proces ten nie zniszczy łodyg, warto stosować środki ochronne, w tym specjalne sera.

Ważny jest dobry sprzęt

Duże znaczenie ma także odpowiednie urządzenie. W sklepach z elektroniką można znaleźć suszarki najróżniejszych marek i na każdą kieszeń, jednak wiele z nich nie gwarantuje bezpieczeństwa włosów. Dlatego świadomy wybór sprzętu jest bardzo ważny. Dobre akcesorium powinno mieć m.in.:

  • dużą moc silnika z kilkustopniową regulacją siły nawiewu,
  • funkcję jonizacji, zapobiegającą puszeniu się włosów,
  • opcję użycia chłodnego powietrza,
  • dyfuzory, koncentratory i inne dodatkowe elementy.

Takie rozwiązania oferuje m.in. suszarka Remington Proluxe AC9140, którą można nabyć w przystępnej cenie.

Suszenie włosów bez suszarki

Obawy przed zniszczeniem włosów słusznie budzą pytania, czy lepiej suszyć je bez suszarki. Istnieją sposoby pozwalające przyspieszyć ten proces. Przede wszystkim włosy należy odcisnąć z wody i rozdzielić kosmyki, by zwiększyć powierzchnię suszenia. Po myciu należy ze spuszczoną głową potrząsać włosami, by powietrze je osuszyło. Warto też sięgnąć po chłonne ręczniki – z delikatnej bawełny lub mikrofibry.

Suszenie suszarką może być bezpieczne!

W praktyce suszenie włosów bez suszarki jest niezwykle czasochłonne. Łatwiej więc poświęcić nieco czasu, by zapoznać się z techniką suszenia przy jej pomocy, a także zadbać o właściwe środki bezpieczeństwa – w tym porządny sprzęt. Najlepiej więc przejrzyj ofertę sprawdzonych sklepów z elektroniką i wybierz dobre urządzenie dla siebie.